corrvin: "this space intentionally not left blank" (Default)
ItemPrice at Wal-MartPrice at Crest
Milk, gallon3.223.22
Red beans, 1 pound1.221.09
Raisin bran, Malt-O-Meal, small3.522.50
Dirty rice mix1.360.99
Mandarin oranges, small can0.620.33
Pineapple rings, canned, lg.1.000.59
Red grape juice, 1/2 gal.3.132.50
Peanut butter, store brand, 18 oz1.361.59
TOTAL:15.4312.81

Guess where I'm going to be buying my groceries from here on out?

Bonus link:Bread Art Project has a cool page to draw your own art as if toasted on bread-- and for every art piece saved, they'll donate $1 to Feeding America.

corrvin: "this space intentionally not left blank" (Default)
I just spent 127 of my favorite dollars at the store.

For those of you who want to know what $127 buys: )

Including $9.84 in tax, because we have 8 3/4% sales tax here and it applies to EVERYTHING.
corrvin: "this space intentionally not left blank" (Default)
OK, so this is probably going to be a navel-gazing tag for me. Anybody wants me to set up a filter, go ahead and let me know, ok?

y'all know the drill )
corrvin: "this space intentionally not left blank" (Default)
Weekly grocery shopping isn't working for me, because I invariably get home to be told that there's something else I should've bought. So, I'm moving to a 3 times a week schedule, which means I should shoot for $25 per shopping session to feed all 3 of us for 2-3 days.

only amusing if you like taking a peek at my virtual grocery receipts )

Profile

corrvin: "this space intentionally not left blank" (Default)
Corrvin

June 2017

S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Syndicate

RSS Atom

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 22nd, 2017 11:48 am
Powered by Dreamwidth Studios